Noormängijate terviseuuringute nõuded on tänavu veidi teistsugused

Uuest hooajast on võistlusjuhendites muutunud noormängijate terviseuuringute nõuded.

U9, U10, U11 vanuseklassi (varem E ja F vanuseklassid – toim.) mängijate ülesandmiseks ei ole klubil vaja enam Eesti Jalgpalli Liidule esitada perearsti tõendit lapse tervisliku seisundi kohta. Samuti ei ole spordiarsti tõendit vaja esitada U12, U13, U14, U15 vanuseklassi (varem C ja D vanuseklassid – toim.) mängijate ülesandmiseks.

U9, U10, U11, U12, U13, U14 ja U15 vanuseklassi mängija ülesandmiseks peab mängija olema kuulunud jälgimisele perearsti poolt tavatervisekontrolli käigus vastavalt „Kuni 18-aastase lapse tervisekontrolli juhendile“ (kehtiv alates 30.09.2009), mille käigus hinnatakse lapse arengut vastavalt eale. Eakohaselt arenenud lapsele sobib mitmekülgne kehaline tegevus lapse võimete piires, mille esmaseks otsustajaks on lapsevanem või lapse seaduslik esindaja, kes annab vastava kinnituse mängijale litsentsi taotlemisel.

U16, U17, U17 Eliitliiga ja U19 vanuseklassi mängija ülesandmiseks tuleb klubil esitada tõend spordimeditsiinilise asutuse poolt teostatud terviseuuringu läbimise kohta. Terviseuuring peab sisaldama vähemalt järgmisi uuringuid: puhkeoleku EKG, EKG koormustest, spirograafia, vere analüüs, hapnikutarbimise kompleksuuring (soovituslik), lisauuringud meditsiinilistel näidustustel (nt ehhokardiograafia, röntgenuuringud, ultraheliuuringud jm). Mängijad, kelle treeningtundide arv nädalas on 6 või enam tundi (v.a kehalise kasvatuse tunnid) saavad läbida terviseuuringu haigekassa ennetusprojekti „Noorsportlaste tervisekontroll spordiga seotud terviseriskide ennetamiseks“ raames ja nende terviseuuringut rahastab Haigekassa.

Kuigi see ei ole võistlusjuhendiga nõutud, on siiski soovitatud haigekassa ennetusprojekti „Noorsportlaste tervisekontroll spordiga seotud terviseriskide ennetamiseks“ raames läbida terviseuuringu ka noorematel mängijatel alates 9. eluaastast, kelle treeningtundide arv nädalas on 6 või enam tundi (v.a kehalise kasvatuse tunnid).

Mida peab teadma terviseuuringule minnes, mida kaasa võtta ning millised asutused neid teostavad? Loe täpsemalt SIIT.

Foto: Lembit Peegel

27.01.2016 12:14