KOONDIS PREMIUM LIIGA ESILIIGA VÕISTLUSED NAISED NOORED RAHVAJALGPALL EJL E-POOD MEEDIA ERIS   
Trükivaade
 
JALKA | Mehistunud Tulevik tegi esiliigas uut ja vana

Nagu sakslased tümitasid 7 : 1 brasiillasi, näitas tänavu esiliigas oma üleolekut Viljandi JK Tulevik. Juba suvel paistis, et nad on vankumatult Premium liiga suunas teel, ning nii ka läks. Mis faktorid viljandlastele suurepärase hooaja tõid ning kuidas minnakse vastu tulevasele aastale?

„Tõesti ei arvanud, et esiliiga võit nii lihtsalt tulla võiks, midagi kontimurdvat ei olnud,” lausub Viljandi JK Tuleviku tänavune ründestaar, 22 tabamusega hiilanud Kristen Kähr (27) enesekindlalt.

Ega Kähr luiska, juba hooaja alguses hea vungi sisse saanud Tulevik oli tänavu esiliiga ainuvalitseja. Viljandi esindusvõistkond kogus 89 silma, mis on sarja punktirekordi kordamine (sama saldoga lõpetas 2010. aastal ka Tallinna FC Levadia II). Teisel kohal maandunud Tallinna FC Flora U21 võistkonnale näitas Tulevik tagatulesid koguni 21 punktiga. Traditsiooniliselt duublite pärusmaaks olnud Eesti tugevuselt teises sarjas võitis iseseisev klubi viimati 2012. aastal, mil vastased tegi pihuks ja põrmuks Tallinna FC Infonet. Millega seletab üsna harva nähtavat edu klubi peatreener Aivar Lillevere?

„Kindlasti tuleb mõista seda, et eelmine hooaeg Premium liigas andis meile kogemust ja enesekindlust asjade sooritamiseks aste madalamal,” sõnab pikaaegne vutijuhendaja. „Asjad on paika loksunud, me tunnetame üksteist, teame, kuidas olukordi lahendada, meil on ühtne filosoofia.”

Tuleviku president Raiko Mutle, kes vajaduse korral ise putsadega platsile jooksis, mainib samuti 2015. aastal kõrgliigast kaasa haaratud kogemust – Viljandi oli kiire mängutempoga rohkem sina peal kui vastased. Lisaks on arengufaasis noorte mängukvaliteet tõusnud ning sats on ühtlane.

„Tiim ei seisa vaid ühe-kahe mängija peal püsti,” lausub ta. „Kõik, kes platsile pääsenud, on oma ülesannetega hästi hakkama saanud ning väravalööjaid on olnud terve trobikond. Nii suur edu on meile üllatus, hooaja alguses seadsime eesmärgiks mängida nii, et me vääriks Premium liiga kohta.”

Tuleviku tänavust ülemvõimu kinnitab seegi, et vastaste elu tehti raskeks 106 väravaga, endale lasti lüüa 38 kolli. Ükski teine tiim ei skoorinud niivõrd palju ega lasknud ennast niivõrd väheste tabamustega kurvastada. Kui eelmisel aastal Premium liigas pallides oli loogilistel põhjustel põhirõhk kaitsel, siis esiliigas lähtuti oma taktikast ning sihiks oli ründemäng. Taheti oma mängu peale suruda ja domineerida, mis suuremalt jaolt ka õnnestus. Ja isegi kui vastastest mänguliselt üle ei oldud, siis vajalikud väravad võluti pea alati välja.

„Tõsi, tihti alistasime vastased ka meeskondlikult kehval päeval,” sõnab Mutle. „Me oleme mitte-elukutselised professionaalid, kellel on mängupilte mõjutavaid tegureid rohkem kui proffidel. Suutsime alati ise piisavalt pingutada, ega esiliigas ainult õnne abil üle 100 värava lüüa pole võimalik.”

Viljandi tuli hästi toime ka amatöörklubi põhilise vaenlase ehk suvega, mil mängijatel tihti kaelas teised kohustused ja meeles mõlkumas muud mõtted. Kuigi pidevalt vahetati algrivistust ja positsioone, jäi mängutase samaks.

„Kui inimest ei lasta töölt ära, siis ei lasta,” kommenteerib Lillevere. „Esiliigas muidugi võib nii hakkama saada, aga Premium liigas mitte. Esiliiga panime pika puuga kinni, eks nüüd näitab aeg, kas suudame sama kvaliteeti meistrisarjas näidata.”

Õhina asemel kaine mõistus

Kui Tulevik viimati viivuks püramiidi tippu külastas, jäädi esiliigas alles viiendaks ja pääseti kõrgsarja tänu üleminekumängudele. Seekord võideldi ihaldatud pääse välja muljetavaldavamalt. Kähr ei näe Premium liigas midagi ületamatut.

„Mina usun, et kui me kaitsesse istuma ei lähe, suudame kindlasti üllatada,” ütleb väravakütt. „Eks kindlasti läheb raskemaks, aga tahaks ikka samamoodi ründavalt jätkata. Kaitsemängule rõhumine pole see, mida me tahame, ja pealegi pole see ka pealtvaatajatele ilus vaadata. Loodan, et ei tule enam kümnendal kohal rabelemist.”

Mullu koguti meistriliigas 22 punkti ja lepiti viimase kohaga. Samamoodi nagu Kähr ootab Lillevere tulevalt aastalt hoopis vingemat minekut.

„Me oleme mehistunud,” ütleb ta. „Seda poisikese õhinat enam ei ole, et „oo, meistrisari on huvitav”. Kõik teavad, kui rasked need mängud tulevad. Võtame seda kaine mõistusega.”

Väga oluliseks saab see, kuidas suudetakse järgmiseks kevadeks puslet koos hoida. Kas kohalikud tipud tulevad Viljandi mängijaid nuuskima või mitte? Kas varem näiteks Norras ja Poolas testimas käinud 18aastane puurilukk Karl-Romet Nõmm jätkab kollasärkide värava kaitsmist või nopitakse ta välismaale?

„Ma olen poistega rääkinud,” alustab Lillevere. „Siin on neil kindel mänguaeg, mis aitab neil areneda. Neil pole vaja teise võistkonda pingile istuma minna. Ma usun, et kogu see punt jääb Viljandisse.”

Võimalike täienduste kohta mainib Mutle, et lisamuskleid oleks vaja igasse liini, aga pallurid peavad Tulevikule nii mängijatüübilt kui ka inimeselt sobima. Meeleheitel ei olda ning praegust koosseisu usaldatakse, kuid kui on võimalus pinki pikendada või endale kvaliteetne mängija meelitada, siis seda tehakse. Seda võimalust ta aga ei näe, et Tulevik suudaks Pärnu Linnameeskonna kombel mõnele mängijale poolprofi lepingut pakkuda.

„Praegu sellist rahalaeva ei ole,” tõdeb ta. „Aga muus osas liigume me sinna, et mängijad saaksid jalgpalliga professionaalselt tegeleda. Keskendume sellele, et tervet klubi professionaalsuses haarata, et ka noortel ja duublil oleks paremad tingimused. Meie silmis on see investeering olulisem kui kahe-kolme profimängija palkamine.”

***

Santose peatreener Säesk: Tulevik oli füüsiliselt võimas

Esiliiga iseseisvate klubide arvestuses platseerus kolmandaks Tartu FC Santos. Ülikoolilinna tugevuselt teise tiimi peatreener Siim Säesk (27) toob välja erinevaid põhjuseid, miks Tulevik pealtnäha mängleva kergusega liigavõidu sai.

„Nad suutsid pärast meistriliiga hooaega oma tuumiku säilitada,” mainib ta. „Esiliigasse langedes mängijad üldjuhul lahkuvad ja kooslus muutub, neil mitte. Füüsiliselt olid nad teistest võistkondadest pea jagu üle. Kahevõitlustes kippusid nad üldjuhul peale jääma ning oli kohtumisi, kus võeti vastaselt jõuga punktid ära. Mänguliselt oldi samuti vastastest üle – nad suutsid oma plaani ellu viia. Usun, et nad saavad Premium liigas hästi hakkama. Kas nad Pärnu ja Tammekaga just punkt punkti konkurentsis on, aga omavahelistes mängudes ei saa tagumise otsa tiimid Viljandi käest kindlasti automaatseid võite oodata.”

Tekst: Siim Kera
Viljandlane Tanel Lang (keskel) Tallinna Kalevi meeste vahel palliga opereerimas.
Foto: Lembit Peegel

Lugu ilmus detsembrikuu Jalkas

05.01.2017 14:44
  


Twitter Facebook
Kőik őigused kaitstud © 2008 Eesti Jalgpalli Liit.