premium liiga tutvustus

Premium liiga

Premium liiga on Eesti jalgpalli kõrgeim tase, kus kaalul on Eesti meistritiitel, eurosarjade kohad ja prestiiž.

Premium liigas osaleb kümme meeskonda, kes märtsist novembrini kestva hooaja jooksul selgitavad nelja ringi ja 36 vooru järel Eesti meistri. Meeskonnad kohtuvad omavahel neli korda, iga vastasega kaks korda kodus ja kaks korda võõrsil. Mängud toimuvad enamasti reedeti või laupäeviti, mõned voorud mängitakse ka nädala sees. Premium liigas kümnendaks ehk viimaseks jäänud meeskond kukub järgmiseks hooajaks otse astme võrra madalamale Esiliigasse, mille parim iseseisev võistkond (st mitte duubelvõistkond) tõuseb Premium liigasse. Kõrgeimal astmel 9. kohal lõpetanud klubi peab üleminekumänge Esiliiga paremuselt teise iseseisva klubiga.

Valitsev Eesti meister saab õiguse osaleda sellele järgneval aastal UEFA Meistrite Liigas, hõbe- ja pronksmedali omanikud pääsevad UEFA Euroopa Liigasse.

Eesti tippliiga on traditsiooniliselt olnud kasvulavaks ja hüppelauaks välismaale siirduda ihkavatele noormängijatele. Siit on tuule tiibadesse saanud Mart Poom, Konstantin Vassiljev, Marek Lemsalu, Raio Piiroja, Andres Oper, Indrek Zelinski, Sander Puri ja kümned teised. Samas legendaarne Eesti koondise keskväljaduo Martin Reim-Marko Kristal veetis pea terve oma karjääri koduses kõrgliigas.

Eestist on laia maailma avastama läinud endine Soome koondislane ja Glasgow Rangersi ründaja Jonatan Johansson ja tema kaasmaalane Juha Hakola. Samuti norralased Tor Henning Hamre ja Pal Christian Alsaker.

Pärast taasiseseisvumist 1992. aastal taas alustanud liiga edukaim klubi on seni Tallinna FC Flora kümne tiitliga, linnarivaalil FC Levadial on koos üheksa meistritiitlit. Praegustest Premium liiga meeskondadest on ka Nõmme Kaljul õnnestunud ihaldatud tiitel võita. Veel on esikoha võtnud Tallinna FC Norma, Tallinna FC Lantana ja Tallinna FC TVMK, ent need klubid on tänaseks meie vutikaardilt kadunud.

Aasta-aastalt muutub Premium liiga tasavägisemaks ning lihtsaid punkte ei ole loota kellelgi. Laieneb ka vutiklubide geograafia. Tallinna au kaitsevad FC Flora, FC Levadia, Nõmme Kalju FC ja FCI, Ida-Virumaad esindavad Narva JK Trans ja JK Sillamäe Kalev, Tartut JK Tammeka, Kesk-eestlasi ja järvamaalasi koondab Paide Linnameeskond, suvepealinna toob kõrgliigajalgpalli Pärnu JK Vaprus ning 2017. aastas taasliitus Premium liigaga Viljandi JK Tulevik.

Alates 2008. aastast näeb kohtumisi regulaarselt otsepildis teleekraanil. Mänge kannavad üle ETV, ETV2, Postimees, ERRi spordiportaal ning jalgpalliliidu portaalid jalgpall.ee ja premiumliiga.ee.

Premium liiga ajastu

2013. aastal sõlmisid Eesti Jalgpalli Liit ja Eesti suurim joogitootja A. Le Coq viieaastase koostöölepingu, mille alusel kannab kohalik tippliiga Premium liiga nime.

„Meie oluliseks prioriteediks sel aastal saab koduse liiga arendamine – seda nii klubide tugevamaks muutmise kui ka liiga tutvustamise läbi. Sellest meie soov muuta liiga nime ja leida väärikas toetaja. Otsisime endale pikalt head koostööpartnerit, sest mõistame, et taoline otsus on vastutusrikas. A. Le Coq on jalgpalli toetanud juba ligi 15 aastat, saame seda aega iseloomustada kui teineteise mõistmisel põhinevat ja arengule suunatud püsisuhet, mitte lihtsat ühe päeva edule orienteeritud sponsortehingut,“ selgitas Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak.

„Liiga saab läbi täiendava toetuse kindlasti tugevamaks. Uus liiganimi sümboliseerib uut taset. Alustame teleülekannete kvaliteedi parandamisest ja pakume klubidele täiendavat reklaamväljundit, kuid uuendusi on veel mitmeid,“ lisas Pohlak.

„Jalgpall on Eesti populaarseim spordiala ning see, kuidas teda arendatakse, väärib tunnustust. Oleme jalgpalliliidule taolise austuse eest tänulikud ja võtame seda selgelt kui pikaajalist partnerlust. Läbi liiga on meil võimalus anda oma osa klubijalgpalli arengusse,“ lausus A. Le Coqi turundusjuht Katrin Vernik.

Uue liiga logo on inspireeritud senisest Meistriliiga logost, kujutades endiselt üheaegselt nii rukkilille kui ka jalgpalli. Ebasümmeetrilised kujundid palli või rukkilille ümber tähistavad erinevad klubid. Avatud L-täht keskel sümboliseerib avatust.

Logol asuvad tähed ML viitavad järjepidevusele - Premium liiga ei tekkinud tühjale kohale, vaid jätkab Meistriliiga nime all tehtud tööd.

Lehe algusesseicon
Peatoetaja
 • Toetaja logo
Meediapartnerid
 • Toetaja logo
 • Toetaja logo
Toetajad
 • Toetaja logo
 • Toetaja logo
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •