KOONDIS PREMIUM LIIGA ESILIIGA VÕISTLUSED NAISED NOORED RAHVAJALGPALL EJL E-POOD MEEDIA ERIS   
Trükivaade
 
PREMIUM LIIGA TUTVUSTUS
Premium liiga on Eesti jalgpalli kõrgeim tase, kus kaalul on Eesti meistritiitel, eurosarjade kohad ja prestiiž.

Premium liigas osaleb kümme meeskonda, kes märtsist novembrini kestva hooaja jooksul selgitavad nelja ringi ja 36 vooru järel Eesti meistri. Meeskonnad kohtuvad omavahel neli korda, iga vastasega kaks korda kodus ja kaks korda võõrsil. Mängud toimuvad enamasti laupäeviti, mõned voorud mängitakse teisipäeviti. Premium liigas kümnendaks ehk viimaseks jäänud meeskond kukub järgmiseks hooajaks otse astme võrra madalamale Esiliigasse, mille parim iseseisev võistkond (st mitte duubelvõistkond) tõuseb Premium liigasse. Kõrgeimal astmel 9. kohal lõpetanud klubi peab üleminekumänge Esiliiga paremuselt teise iseseisva klubiga.

Valitsev Eesti meister saab õiguse osaleda sellele järgneval aastal UEFA Meistrite Liigas, hõbe- ja pronksmedali omanikud pääsevad UEFA Euroopa Liigasse.

Eesti tippliiga on traditsiooniliselt olnud kasvulavaks ja hüppelauaks välismaale siirduda ihkavatele noormängijatele. Siit on tuule tiibadesse saanud Mart Poom, Konstantin Vassiljev, Marek Lemsalu, Raio Piiroja, Andres Oper, Indrek Zelinski, Sander Puri ja kümned teised. Samas legendaarne Eesti koondise keskväljaduo Martin Reim-Marko Kristal veetis pea terve oma karjääri koduses kõrgliigas. Noortele eeskujuks on naasnud Lemsalu, Sergei Hohlov-Simson, Sergei Terehhov.

Eestist on laia maailma avastama läinud endine Soome koondislane ja Glasgow Rangersi ründaja Jonatan Johansson ja tema kaasmaalane Juha Hakola. Samuti norralased Tor Henning Hamre ja Pal Christian Alsaker.

Pärast taasiseseisvumist 1992. aastal taas alustanud liiga edukaim klubi on seni Tallinna FC Flora üheksa meistritiitliga, Tallinna FC Levadial on esimeseks tulnud seitsmel korral. 20 hooaja jooksul on esikoha võtnud veel Tallinna FC Norma, Tallinna FC Lantana ja Tallinna FC TVMK, ent need klubid on tänaseks meie vutikaardilt kadunud.

Aasta-aastalt muutub Premium liiga tasavägisemaks ning lihtsaid punkte ei ole loota kellelgi. Laieneb ka vutiklubide geograafia. Tallinna au kaitsevad FC Flora, FC Levadia, Nõmme Kalju, JK Tallinna Kalev ja FC Infonet, Ida-Virumaad esindavad Narva JK Trans ja JK Sillamäe Kalev, Tartut ja Lõuna-Eestit laiemalt JK Tammeka. Kanda on kinnitanud ka Saaremaa klubi FC Kuressaare, kesk-eestlasi ja järvamaalasi koondab Paide Linnameeskond.

Alates 2008. aastast näeb kohtumisi regulaarselt otsepildis teleekraanil. Iga vooru ühest mängust toimub otseülekanne. 2011. aastast kannab mänge üle TV6, mis on viinud pildi kvaliteedi uuele tasemele. 

Premium liiga ajastu

2013. aastal sõlmisid Eesti Jalgpalli Liit ja Eesti suurim joogitootja A. Le Coq viieaastase koostöölepingu, mille alusel kannab kohalik tippliiga Premium liiga nime.
 
„Meie oluliseks prioriteediks sel aastal saab  koduse liiga arendamine – seda nii klubide tugevamaks muutmise kui ka liiga tutvustamise läbi.  Sellest meie soov muuta liiga nime ja leida väärikas toetaja.  Otsisime endale pikalt head koostööpartnerit, sest mõistame, et taoline otsus on vastutusrikas. A. Le Coq on jalgpalli toetanud juba ligi 15 aastat, saame seda aega iseloomustada kui teineteise mõistmisel põhinevat ja arengule suunatud püsisuhet, mitte lihtsat ühe päeva edule orienteeritud sponsortehingut,“ selgitas Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak.
 
„Liiga saab läbi täiendava toetuse kindlasti tugevamaks. Uus liiganimi sümboliseerib uut taset. Alustame teleülekannete kvaliteedi parandamisest ja pakume klubidele täiendavat reklaamväljundit, kuid uuendusi on veel mitmeid,“ lisas Pohlak.
 
„Jalgpall on Eesti populaarseim spordiala ning see, kuidas teda arendatakse, väärib tunnustust. Oleme jalgpalliliidule taolise austuse eest tänulikud ja võtame seda selgelt kui pikaajalist partnerlust. Läbi liiga on meil võimalus  anda oma osa klubijalgpalli arengusse,“ lausus A. Le Coqi turundusjuht Katrin Vernik.
 
Uue liiga logo on inspireeritud senisest Meistriliiga logost, kujutades endiselt üheaegselt nii rukkilille kui ka jalgpalli. Ebasümmeetrilised kujundid palli või rukkilille ümber tähistavad erinevad klubid. Avatud L-täht keskel sümboliseerib avatust.
 
Logol asuvad tähed ML viitavad järjepidevusele - Premium liiga ei tekkinud tühjale kohale, vaid jätkab Meistriliiga nime all tehtud tööd.
 
  


Twitter Facebook
Kőik őigused kaitstud © 2008 Eesti Jalgpalli Liit.