KOONDIS PREMIUM LIIGA ESILIIGA VÕISTLUSED NAISED NOORED RAHVAJALGPALL EJL E-POOD MEEDIA ERIS   
Trükivaade
 
Keith Boanas: lapse loomulikku arengut peab toetama
Eile toimunud Eesti Jalgpalli Liidu viiendal noortekonverentsil rõhutas Eesti naiste koondise peatreener, lastekaitse teemale spetsialiseerunud Keith Boanas oma ettekandes, et nii treener kui ka lapsevanemad peavad eelkõige toetama noore jalgpalluri loomulikku arengut.

Noortekonverentsil, mille teemaks oli "Laste turvaline keskkond jalgpallis", pidas Boanas põhiettekande, kus tõi välja võimalikud ohud ja punktid, mida treenerid ja lapsevanemad peavad jälgima.

"Treener on laste jaoks autoriteet, kellel on suur vastutus. Mõne noore jaoks on ta eeskuju, teejuht ja usaldusisik või asendab isegi isa või ema rolli. Lapsed usaldavad treenerit ja see paneb neile väga suure vastutuse: pidada alati meeles, et tegemist on eelkõige lastega, kes soovivad õppida, sest nad armastavad jalgpalli. Treener peab suutma luua positiivse ja turvalise keskkonda. Algajate ja laste puhul tuleb tulemus vaid läbi loomuliku arengu," rääkis Boanas.

Inglismaal treenerite koolitaja ametit pidav Boanas tõi välja, kuidas mõned juhendajad sunnivad algajaid lapsi tulemuse nimel üle jõu käivaid pingutusi tegema. "Karistatakse eksimuste pärast, karjutakse, kasutatakse vigastatuid mängijaid, sest võitu on vaja," loetles ta aastate jooksul üle maailma nähtud probleeme.

Boanas pidas oluliseks lapsevanema rolli: "Eestis ei käi palju lapsevanemaid oma võsukeste mängudel. Laps aga vajab julgustust, vanemapoolset huvi ja hoolitsust. Jalgpall on võistkonnasport, mis arendab sotsiaalseid oskusi ja õpetab teistega suhtlema, nii tekivad uue sõbrad. Jalgpallis saavad kõik võimaluse - sportlikud ja vähemsportlikud lapsed, tüdrukud ja poisid. Lapsevanemad peaksid seda mõistma."

"Oluline on meeles pidada, et laps ei vii ellu sinu unistust. Ta peab arenema ise isiksuseks, kel on omad unistused. Lapsevanema roll on neid suunata ja toetada. Treenimine tuleb jätta treeneri hooleks ja olla lapse suhtes mõistev: alati ei saa võita ja edukas olla," märkis Boanas.

Inglane selgitas ka spordis esinevaid põhilisi laste ja treenerite vahelisi probleeme ning seda, kuidas probleeme ära tunda ja miks laps neist ise tihipeale ei räägi.

Lisaks Boanasele esinesid konverentsil Eesti Jalgpalli Liidu noortetöö juht Frank Bernhardt ja tema abiline Lars Hopp, kes andsid ülevaate 2009. aasta hooajast ja 2010. aasta hooaja plaanidest.

Eesti Jalgpalli Liidu noortekonverentsid
2005 - "Noorte jalgpall - miks ja kuidas?"
2006 - "Kuidas hoida last, kuidas hoida talenti?"
2007 - "Noortejalgpall 2008"
2008 - "Rahvajalgpall, jalgpallikultuur ja klubide kultuur"
2010 - "Laste turvaline keskkond jalgpallis"
01.02.2010 18:20
  


Twitter Facebook
Kőik őigused kaitstud © 2008 Eesti Jalgpalli Liit.