KOONDIS PREMIUM LIIGA ESILIIGA VÕISTLUSED NAISED NOORED RAHVAJALGPALL EJL E-POOD MEEDIA ERIS   
Trükivaade
 
NOORSPORTLASTE TERVISEUURINGUTE TÕEND
Alates 2016. aasta hooajast on muutunud noormängijate terviseuuringute nõuded võistlusjuhendites. U9, U10, U11 vanuseklassi (varem E ja F vanuseklassid) mängijate ülesandmiseks ei ole klubil vaja enam EJLile esitada perearsti tõendit lapse tervisliku seisundi kohta. Samuti ei ole spordiarsti tõendit vaja esitada U12, U13, U14, U15 vanuseklassi (varem C ja D vanuseklassid) mängijate ülesandmiseks. Vastavalt uutele võistlusjuhenditele on mängijate terviseuuringutele esitatavad nõuded järgmised:  

U9, U10, U11, U12, U13, U14 ja U15 vanuseklassi mängija ülesandmiseks peab mängija olema kuulunud jälgimisele perearsti poolt tavatervisekontrolli käigus vastavalt „Kuni 18-aastase lapse tervisekontrolli juhendile“ (kehtiv alates 30.09.2009), mille käigus hinnatakse lapse arengut vastavalt eale. Eakohaselt arenenud lapsele sobib mitmekülgne kehaline tegevus lapse võimete piires, mille esmaseks otsustajaks on lapsevanem või lapse seaduslik esindaja, kes annab vastava kinnituse mängijale litsentsi taotlemisel.

U16, U17, U17 Eliitliiga ja U19 vanuseklassi mängija ülesandmiseks tuleb klubil esitada tõend spordimeditsiinilise asutuse poolt teostatud terviseuuringu läbimise kohta. Terviseuuring peab sisaldama vähemalt järgmisi uuringuid: puhkeoleku EKG, EKG koormustest, spirograafia, vere analüüs, hapnikutarbimise kompleksuuring (soovituslik), lisauuringud meditsiinilistel näidustustel (nt ehhokardiograafia, röntgenuuringud, ultraheliuuringud jm). Mängijad, kelle treeningtundide arv nädalas on 6 või enam tundi (v.a kehalise kasvatuse tunnid) saavad läbida terviseuuringu haigekassa ennetusprojekti „Noorsportlaste tervisekontroll spordiga seotud terviseriskide ennetamiseks“ raames ja nende terviseuuringut rahastab Haigekassa.

Kuigi see ei ole võistlusjuhendiga nõutud, me siiski soovitame haigekassa ennetusprojekti „Noorsportlaste tervisekontroll spordiga seotud terviseriskide ennetamiseks“ raames läbida terviseuuringu ka noorematel mängijatel alates 9. eluaastast, kelle treeningtundide arv nädalas on 6 või enam tundi (v.a kehalise kasvatuse tunnid). 

Spordimeditsiiniline terviseuuring annab ülevaate sportlase tervislikust seisundist ja kehalisest võimekusest. Peamisteks eesmärkideks on vastunäidustuste ja osaliste piirangute väljaselgitamine spordiga tegelemiseks ning terviseriskide kindlakstegemine, mis võivad edaspidi olla põhjuseks äkksurma, vigastuste ja haiguste tekkel. Haigekassa ei rahasta uuringuid, mis on seotud võistluste-eelse tervisekontrolliga ja andmete kogumisega treeningute planeerimiseks.

 
MIDA PEAB TEADMA TERVISEUURINGULE MINNES?


Oluline on terviseuuringud aegsasti planeerida ning vastavalt sellele ka vastuvõtuaeg broneerida! Uuringute teostamiseks võib olla järjekord. 

 

KOORMUSTESTILE MINNES VÕTA KAASA

  • spordiriided ja puhtad spordijalatsid;
  • pesemisvahendid ja käterätik;
  • jook (vesi, spordijook). 

Täiendavat infot spordimeditsiiniliste terviseuuringute kohta leiab aadressilt www.noorsportlane.ee

 

TERVISEUURINGUID TEOSTAVAD ASUTUSED

Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinik 
Spordimeditsiini Sihatsutus (Tallinnas)
Ida-Viru Keskhaigla
Pärnu Haigla
Narva Haigla
Ida-Tallinna Keskhaigla
OÜ Spordiarstid
Tervise Centrum
Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskus
Innomedica (Sooduspakkumine Eesti Jalgpalli Liidule!)
Terviseuuringud.ee

  


Twitter Facebook
Kőik őigused kaitstud © 2008 Eesti Jalgpalli Liit.